Marvel Universe: The Avengers PBF

IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 

Charaktery Marvel w systemie D&D

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Gambit

Liczba postów : 80
Data dołączenia : 02/12/2012

PisanieTemat: Charaktery Marvel w systemie D&D   Wto Lis 11, 2014 5:56 pm

Znalazłem przypadkowo fajny obrazek pokazujący charaktery postaci Marvela przeniesione pod system D&D (coś dla nieco starszej daty). Może on pomóc bądź zainspirować do większego wczucia się w postać, dzięki czemu opisywana postać stanie się żywa, a nie książkowa ;)

Zaś dla osób młodszych szybka wskazówka: system opisuje stosunek postaci do 2 wartości: do prawa i moralności. Przestrzeganie/nieprzestrzeganie praw tworzy postać praworządną, neutralną lub chaotyczną. Posiadanie poprawnej/nieukształtowanej/wypaczonej moralności tworzy postać dobrą, neutralną lub złą. Zestawiając obie cechy charakteru na raz, tworzy nam się stosunek postaci do świata, który pozwala na spójne opisywanie charakteru, np. podczas dialogów, relacji z innymi graczami czy opisem myśli postaci.

Zapraszam do komentowania i rozmawiania.

PS: U mnie byłoby tak:
- Moon Knight: Praworządny zły. Zły: bo zabijanie to dla niego chleb powszedni, jak zresztą wszelkie nieetyczne zachowania. Ma też coś z egoisty i nie liczenia się z innymi. Praworządny, bo stara się wybierać swoje cele tak, by usuwać (w sposób nieetyczny) tylko tych, którzy szkodzą prawu. Również przestrzega kodeksu swojego boga, a także unika otwartego łamania prawa policyjnego.
- Dr. Strange: Chaotyczny dobry. On z kolei uratuje świat i każdą istotkę, ale nie będzie się patyczkować tym, czy przypadkiem nie łamie kodeksu policyjnego, zasad ustalonych przez onz, czy właściwie kogokolwiek. Liczy się tylko uzyskanie dobrego efektu, zgodzi się nawet na pakt z istotą czystego zła, jeśli się będzie dało w ten sposób uzyskać dobry cel.
- Ant-mana trudno mi ocenić tak na szybko bez zastanawiania się.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hellion

Liczba postów : 96
Data dołączenia : 10/10/2014

PisanieTemat: Re: Charaktery Marvel w systemie D&D   Pią Lis 14, 2014 12:20 am

Znalezione przez ciebie obrazki nawiązują zapewnę do systemu "Mutants & Masterminds". Jest to system do klasycznego, czyli narracyjnego rpg, oparty na mechanice ddk'ów, z odpowiednimi modyfikacjami. Stworzono mnóstwo podręczników w tym 1 lub 2 zawierające wyłącznie mechaniczne opisy kanonicznych postaci Marvela, taki sam podręcznik wyszedł też dla postaci DC. Nie uważam by dnd było czymś związanym ze starszymi osobami, nowe wersje mechaniki wychodzą mniej więcej co rok-dwa, jest pełno gier fabularnych i komputerowych na niej opartych :) Same bazowe multiwersum fantasy to chyba poza Star Wars i Warhammerem 40.000 najbardziej dopracowany i rozbudowany fikcyjny świat jaki kiedykolwoek powstał. Wracając do M&M to jest to bardzo fajna sprawa. Mamy tak jak w klasycznym d&d np klase czarodzieja, ale wiele odmiennych, np. Gadżeciarz -> np Batman itp. Podobała mi się postać Hulka. W dnd postać może posiadać maksymalną wartość statystyki 20. On jako Banner miał siłę chyba 4, a potem po wrzuceniu skilla przemiany zwiększał ją bodajrze na 100 :D

Ps. Według zasad Spider Man nie może być Lawfull Good. Praworządny dobry = paladyn, inkwizytor, istoty niebiańskie lub potomkowie praworządnych bóstw. Bardziej do tego pasuje Nick Fury. Podstawowy test na paladyna z podręcznika do Forgotten Realms, to sprawdzenie czy zabije zastaną w sypialni parę kochanków, z jednej strony widzi miłość i dobro, z drugiej wie, że są demonami. Jeśli ich nie zabije, nie jest lawfull good, co najwyżej neutral albo chaotic. Praworządność w tej mechanice nie równa się przestrzeganiu prawa, tylko poświęceniu wszystkiego w imię dobra jako takiego. Dla przykładu takie przestrzegające prawa urzędowego osoby mogą być praworządne złe, bo stawiają przepisy ponad.moralność. W dnd np. diabły były złe, ale sprawiedliwe, zaciekle zwalczały chaotyczne demony, które były ich brutalnym zaprzeczeniem.

Co do przykładów, które wymyśliłeś to Strange jest bardzo trafny. A Spider man powinien też byc Neutral Good. Lawfull good mógłby być np jeszcze Blade. Chociaż jemu bliżej do chaotic neutral, mało jest takich postaci w Marvelu. Napewno Odin, może Kapitana by tam trzeba było przesunąć. Z DC myślę, że Superman. Spidey jest zbyt skupiony na swoich prywatnych emocjach.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Spider-Man

Liczba postów : 251
Data dołączenia : 20/07/2012

PisanieTemat: Re: Charaktery Marvel w systemie D&D   Pią Paź 28, 2016 3:04 pm

Wim, że stare, ale jak szaleć z odświeżaniem, to szaleć.

Osobiście uważam, że alignments to najgorsza część systemu D&D. Prowadzi często do nieciekawych kłótni. Zwyczajnie podręcznuki podają wiele definicji, które są strasznie ogólne i często sobie zaprzeczają. Z kolegami pomijamy ten system całkowicie jako house rule. Nie podoba mi się takie szufladkowanie postaci.

Spider-Man jest bardzo kontrowersyjną postacią w tej kwestii z całą pewnością jest dobry, większy problem jest z tą drugą osią. Ponieważ według wielu podręczników, lawful nie do końca oznacza podążanie za ogólnym prawem. Może się także odnosić do przestrzegania swojego własnego kodeksu moralnego i nie zbaczanie z niego. Lawful good nigdy nie odwróci głowy na nieprawość i ma silne poczucie sprawiedliwości. To brzmi bardzo jak Spider-Man. Stara się powstrzymać każdą zbrodnię jaką napotka, nie zabija (to część jego kodeksu moralnego) i stawia zdrowie innych nad swoje własne. Więc wydaje mi się, że można zrobić porządną sprawę co do praworządności Spider-Mana.

Z drugiej strony sporo kłamie, okłamując najbliższe mu osoby. Robi to by je chronić, dla ich dobra, ale wiele podręczników zalicza lawful jako całkowity brak kłamstw. Takie czyny uznaje się zazwyczaj za chaotyczne dobro, robisz coś by chronić, ale nie jest to pozytywnie odbierana przez społeczeństwo akcja. Mooooooooże to nieco skłania go ku neutralu, ale sądzę, że lawful wciąż pasuje do Petera.

A teraz moja osobista lista (nie czuję gdy rymuję)
Lawful Good- Captain America
Neutral Good- Lvelias (OC z forum)
Chaotic Good- Wolverine
Lawful Neutral- Punisher
True Neutral- to jest trudne, bo to dosłownie najbardziej "I don't care" aligment...
Chaotic Neutral- Deadpool to dobry przykład, ciężko o lepszy
Lawful Evil- Um...Fenris?
Neutral Evil- Dr. Doom
Chaotic Evil- Carnage
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Fenris
Mistrz Gry

Liczba postów : 289
Data dołączenia : 08/06/2012

PisanieTemat: Re: Charaktery Marvel w systemie D&D   Pon Lis 21, 2016 10:13 am

Na wstępie zaznaczę że czuję się zaszczycony że aż trzy moje postacie (W tym OC) znalazły się na powyższej liście. Z jednej strony trochę się zdziwiłem że Lvelias nie jest chaotyczny, z drugiej cieszę się
że ktoś zauważył że Fenrir jest praworządny przy całym swoim "Porozrywam was wszystkich"

To ja jako fan d&d oraz marvela w jednym też wtrącę swoje trzy grosze. Większość postaci jest tutaj oczywiście bliższa mi, niż centrum, a poza tym nie chciałem się powtarzać.

Lawful Good - Thor, przynajmniej stara się być
Neutral Good - Black Panther, choć może tę dwójkę zamienić?
Chaotic Good - Doreen Green, duh?
Lawful Neutral - Gladiator, z pozdrowieniami dla walczących pod rezydencją
True Neutral - The Wacher, obviously
Chaotic Neutral - Mój ojciec Loki, tak go widzę zwłaszcza przez pryzmat nowszych komiksów. God of Mischief, right?
Lawful Evil - Kingpin, nawet jeśli to prawa ulicy
Neutral Evil - Shocker, jest zły, żeby mieć za co żyć
Chaotic Evil - Green Goblin? He is Evil and way lotta Chaotic.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Domino

Liczba postów : 138
Data dołączenia : 22/10/2012

PisanieTemat: Re: Charaktery Marvel w systemie D&D   Pon Lis 21, 2016 12:56 pm

Fenris napisał:
Z jednej strony trochę się zdziwiłem że Lvelias nie jest chaotyczny...
Jest zasada mówiąca, że druidzi mogą być tylko neutralni, a nie chaotyczni czy prawi. Shame on you, za to, że nie znasz zasad w 100% xD
Fenris napisał:
z drugiej cieszę się
że ktoś zauważył że Fenrir jest praworządny przy całym swoim "Porozrywam was wszystkich"
Zawsze wydawało mi się, że jest nieco kolesiem, który chociaż uznaje kodeks honorowy, ani nie jest tchórzem. Jednym z przykładów Lawful Evil było to, że da Ci podnieść miecz nim rozpocznie walkę, a taką osobą mi się wydaje. Poza tym jest całkowicie wierny swemu panu (ojcu) i nigdy nawet nie myślał o zdradzie. Ewentualnie mógłby spaść na neutral, ale na pewno nie na chaotic.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Charaktery Marvel w systemie D&D   

Powrót do góry Go down

Charaktery Marvel w systemie D&D
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Charaktery Marvel w systemie D&D
» Podpułkownik James Rhodes / War Machine