Marvel Universe: The Avengers PBF
 
IndeksIndeks  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Poradnik: jak pisać posty?

Go down 
AutorWiadomość
Loki
Administrator
Loki


Liczba postów : 4172
Data dołączenia : 23/05/2012

Poradnik: jak pisać posty? Empty
PisanieTemat: Poradnik: jak pisać posty?   Poradnik: jak pisać posty? Icon_minitime1Pią Lut 26, 2016 3:02 pm

Nie każdy czuje się pewnie ze swoimi zdolnościami pisarskimi - oraz z tym, jak wychodzą jej czy jemu posty. Nad niektórymi sprawami trzeba niestety popracować indywidualnie, wyrobić sobie odpowiednie nawyki, jednakże już zwrócenie na pewne rzeczy uwagi może pomóc postawić ten pierwszy krok ku poprawie. Co jest więc tak naprawdę ważne, a co ma mniejsze znaczenie?

Podstawą napisania dobrego postu jest oczywiście trzymanie się ogólnie przyjętych zasad języka polskiego, a więc zachowywanie poprawności gramatycznej, ortograficznej oraz interpunkcyjnej, a także unikanie powtórzeń i właściwe wykorzystywanie poszczególnych słów czy określeń - zgodnie z ich znaczeniami. Sporo reguł jest już w naszych czasach naginanych lub interpretowanych na różne sposoby, a w dodatku każda osoba posiada swój własny styl, lecz mimo to wielu kwestii przeskoczyć się nie da, w związku z czym warto dbać o stosowanie się do tych zasad. Internet pełen jest różnego rodzaju słowników, jeżeli zaś chodzi u powtórzenia imion czy pseudonimów postaci, to słowa te zastępować można określeniami odnoszącymi się do ich charakterystycznych cech.

Odpowiednie rozmieszczenie treści ułatwia zarówno pisanie, jak i późniejsze czytanie postu. Dobrze jest unikać formy ściany tekstu bez jakichkolwiek podziałów; post staje się o wiele jaśniejszy, gdy nowy wątek wprowadzany jest po przeniesieniu się do następnej linii. To samo tyczy się dialogów - wypowiedzi postaci również powinny znajdować się w nowej linii i wyróżnione być myślnikiem. Niektórzy decydują się na oddzielanie paragrafów podwójnym enterem lub kolorowanie dialogów, lecz nie jest to konieczne, a jedynie dozwolone. W takim wypadku należy jednak zadbać, aby wybrany przez nas odcień łatwo dało się odczytać - bez męczenia oczu. Nie może być on ani za ciemny, ani zbyt jaskrawy.

Pomijając jednak kwestie techniczne - bo napisanie czytelnego, poprawnego od strony językowej postu to tylko połowa sukcesu - skupić trzeba się też na samej treści. Wiele osób narzeka na to, że ma problem z utworzeniem przyzwoitej długości wiadomości, bo nie wie co może w niej zamieścić - lecz wbrew pozorom jest to bardzo proste. Nasza postać nie ogranicza się przecież tylko do robienia czy mówienia różnych rzeczy, prawda? Reaguje też na zachowania innych oraz po prostu na swoje otoczenie, czuje, myśli o przeróżnych sprawach, wyciąga wnioski, planuje... I zajmuje się wieloma innymi rzeczami.
Pisząc post warto jest się więc najpierw zastanowić: co dzieje się dookoła naszej postaci? Co zrobiły inne osoby w temacie - i na co z tego możemy zareagować, a co powinno umknąć naszej uwadze? Tutaj dobrze byłoby podkreślić jeszcze jedną istotną sprawę: o ile nie posiadamy zdolności telepatycznych, nie wiemy o czym myśli druga postać. Możemy się nad tym zastanawiać, zgadywać, ale podchodźmy do tego realistycznie - i czytajmy ze zrozumieniem posty innych osób! Upewniajmy się, że dany fragment to słowa, a nie myśli; nie twórzmy niezgodności.
Przy opisywaniu reakcji mile widziane jest zwrócenie uwagi na tok myślowy postaci. Zobaczyła coś, co jakoś jej się skojarzyło, pozwoliło jej coś wywnioskować, wpaść na jakiś pomysł, natchnęło ją albo wywołało jakieś uczucia - i tak dalej. To wszystko doprowadziło dopiero do określonego zachowania. W ten sposób wyjaśniamy motywy działania naszej postaci i pozwalamy innym graczom zobaczyć jak ona rozumuje, czyli jaki jest jej charakter, usposobienie... Dajemy możliwość jej poznania i polubienia - lub też wręcz przeciwnie, jeżeli taki jest nasz zamysł.
Z powyższym wiąże się kolejna sprawa: w temacie praktycznie nigdy nie jesteśmy sami, bo przecież gramy z innymi użytkownikami lub z Mistrzem Gry. Nie skupiajmy się więc tylko i wyłącznie na sobie, dawajmy innym osobom materiał, na który mogą odpisać, odnieść się do niego, aby akcja szła do przodu. Jednocześnie unikajmy sterowania innymi postaciami i decydowania za nie!

Problematyczną kwestią bywa chronologia. Czasem lepiej odpuścić sobie reagowanie po kolei na każdą wypowiedź drugiej osoby - i zamiast tego po wszystkich jej słowach wrzucić jedną odpowiedź zbiorczą. W ten sposób unikamy sytuacji, gdy posty wyglądają mniej więcej tak:

Tekst, tekst, tekst.
- Wypowiedź pierwsza.
Tekst, tekst, tekst.
- Wypowiedź druga.
Tekst, tekst, tekst.
- Wypowiedź trzecia, piąta, dziesiąta.

Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na pierwszą wypowiedź.
Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na drugą wypowiedź.
Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na trzecią, piątą, dziesiątą wypowiedź.

Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na reakcję na pierwszą wypowiedź.
Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na reakcję na drugą wypowiedź.
Tekst, tekst, tekst.
- Reakcja na reakcję na trzecią, piątą, dziesiątą wypowiedź.


Kończy się to tak, że kolejne wypowiedzi tylko nierealnie rozciągają nam całą akcję - bo wychodzi na to, że pomiędzy pierwszą i drugą rozegrał się trwający pół godziny dialog z całą masą gestów i czynów... A potem to samo stało się między drugą i trzecią, trzecią i czwartą, czwartą i piątą... I tak dalej.
Da się tego uniknąć - wystarczy tylko zastanowić się nad odpowiednim rozegraniem sytuacji. Czasem dobrze jest coś pominąć milczeniem, zareagować na coś z opóźnieniem, by pchnąć sesję do przodu albo po prostu zrobić coś takiego, do czego druga osoba nie będzie musiała się już ustosunkowywać - lub też będzie mogła to zrobić w taki sposób, aby pomiędzy opisanymi już działaniami nie doszło nagle do całej masy nowych, które siłą rzeczy we wcześniejszych postach nie mogły zostać wspomniane.
Dla zachowania chronologii przydatne bywa wypisanie wydarzeń z postów innych graczy - dialogów, gestów, akcji - we właściwej kolejności. Opierając się na takiej liście łatwiej jest skonstruować swoją wiadomość w taki sposób, aby nie wprowadzić do rozgrywki wielkiego zamieszania i sprzeczności.

Sprawą oczywistą wydaje się prowadzenie postaci zgodnie z kanonem lub też z tym, co zawarliśmy w karcie. Tyczy się to nie tylko postaci znanych nam z Marvela, ale i własnych tworów graczy. Skoro opisaliśmy już kogoś konkretnego, to wypadałoby się tego trzymać, prawda? Charakter nie zmieni się nam na przeciwny w ciągu paru postów - no, chyba że padniemy ofiarą jakiegoś uroku czy kontroli umysłowej. Dobrze jest postawić się na miejscu postaci, wczuć się w nią i w ten sposób ocenić, czy zrobiłaby albo powiedziała to, co chcemy zawrzeć w poście.

Warto też pomyśleć o konsekwencjach naszych działań. Oczywiście od charakteru i nastawienia postaci zależy na przykład to, czy zdecyduje się ona ujawnić ze swoimi mocami w środku tłumu - czy też będzie się starała nie zwracać na siebie uwagi, ale dobrze jest zastanowić się jako autor: co stanie się potem? Ktoś może nam zrobić zdjęcie albo nagrać z nami filmik, który umieści w internecie, a przez to nasza tożsamość zostanie ustalona i staniemy się znani publicznie. Mogą pojawić się agenci S.H.I.E.L.D. lub S.W.O.R.D. albo członkowie którejś z grup bohaterów - czy nawet funkcjonariusze policji! - którzy zechcą się z nami skonfrontować. Akcja pociąga za sobą reakcję.

Jeżeli tylko przyjdą mi do głowy inne pomocne wskazówki, na pewno je również zamieszczę w tym temacie, jednakże te wymienione powyżej powinny tak naprawdę w zupełności wystarczyć. W razie niejasności natomiast - zawsze można poprosić kogoś o pomoc!

_________________

Poradnik: jak pisać posty? GlOj7xo

No. Mischief is a small thing, a toy I've well used and discarded.
This isn't mischief. This is mayhem. Just watch.


Ostatnio zmieniony przez Loki dnia Sro Mar 02, 2016 11:02 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
https://theavengers.forumpolish.com
Loki
Administrator
Loki


Liczba postów : 4172
Data dołączenia : 23/05/2012

Poradnik: jak pisać posty? Empty
PisanieTemat: Re: Poradnik: jak pisać posty?   Poradnik: jak pisać posty? Icon_minitime1Sro Mar 02, 2016 10:54 pm

Deadpool podesłał przydatne strony i metody sprawdzania poprawności, więc zamieszczam tekst od niego:

Słownik sjp.pl- możliwość sprawdzenia zarówno pisowni, jak i znaczenia słowa.
Słownik sjp.pwn.pl - jak wyżej, a dodatkowo także porady językowe dotyczącego danego słowa (na zasadzie pytanie od laika - odpowiedź od eksperta).
prosteprzecinki.pl - Bogata lektura na temat zasad stawiania przecinków. Na forum wprawdzie nie było jeszcze przypadków gnębienie za nie, bo te bywają uciążliwym problemem, ale zawsze dobrze jakieś podstawy znać.
Słowniki synonimów synonim.net oraz synonimy.pl - Nie masz pomysłu, jak uniknąć powtórzenia danego słowa? Zajrzyj tutaj. Uprzedzam tylko, że pierwsza strona nie lubi się z adblockiem (a przynajmniej z najpopularniejszą wersją dla przeglądarki Chrome).

Ogółem, jeżeli mamy jakiś dylemat językowy to dużą pomocą może być też samo google. Nie jesteśmy pewni, czy należy napisać "jakichś granatów", czy "jakiś granatów" (pierwsze jest poprawne)? Wpiszmy w wyszukiwarkę żywcem "jakichś granatów czy jakiś granatów", a na pewno znajdziemy odpowiedź. Zapewne w postaci odpowiedniej podstrony sjp.pwn.pl. Nie wiemy, jak należy poprawnie zapisywać nawiasy? "Jak stosować nawiasy?". Szukamy synonimów do słowa "koło"? "koło synonim".

Dialogi? Tu chciałbym tylko dorzucić od siebie dwie strony, które bardzo dobrze siebie nawzajem uzupełniają i przykładami uczą zasad pisania wypowiedzi postaci:
piszmy.pl
ekorekta24.pl

_________________

Poradnik: jak pisać posty? GlOj7xo

No. Mischief is a small thing, a toy I've well used and discarded.
This isn't mischief. This is mayhem. Just watch.
Powrót do góry Go down
https://theavengers.forumpolish.com
 
Poradnik: jak pisać posty?
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Marvel Universe: The Avengers PBF :: Sprawy organizacyjne :: Kompendium wiedzy-
Skocz do: